Make your own free website on Tripod.com
Ana Sayfa'ya dönmek için tıklayınız.
Bu sayfayı,
Bodrum sevgisi
dillere destan olan,
çok ama çok
sevdiğim
arkadaşıma
ithaf ediyorum...

Başının püsküllü
belasından
sevgilerle...


Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ve kendine özgü bohem hayatıyla dünyanın en önemli turizm ve eğlence merkezlerinden biri...

Karya Bölgesi'nin en eski kentlerinden olan Bodrum'un tarihi M.Ö. 1200'e kadar uzanır. Ünlü tarihçi Herodut'un memleketi olup Halikarnassos olarak bilinir.

M.Ö. 456 da Perslerin eline geçen kent o zamanın karliçesi Artemisia tarafından kahramanca savunulmuş daha sonra başa geçen Maussollos, Halikarnossos'u Karya'nın başkenti yapmış, kenti surlarla çevirecek çeşitli yapılarla donatmıştır.

Ölümünden sonra başa geçen karısı 2. Artemisla kocasının anısına dünyanın yedi harikasından biri olan; en altında yüksek kaide onun üzerinde 36 sütunlu bir galeri ve 24 basamaklı bir çatısı bulunan, toplam yüksekliği 5 metrelik bir anıt mezar yaptırmıştır. Yakın zamanda bu harika İngilizler tarafınıdan sökülerek British Museum'a taşınmıştır.
Tarih boyunca bir çok medeniyetlerin egemenliğine geçen kent 1247'de Türler tarafından alınmıştır. Bugün şehirde anıt mezarın kalıntılarına, antik tiyatro ve içinde Türkiye'nin en önemli su altı müzesi bulunan çeşitli bölümlerden oluşmuş muhteşem Bodrum Kalesini görebilmek mümkündür.

Tarihi Eserler :
Bodrum Kalesi : Sen Jan şövalyeleri tarafından 98 yılda yapılan Kal`de Orta çağ Fransız, İngiliz ve İtalyan mimarisinin örneklerini taşıyan kuleler bulunmaktadır.
Mavsolein : Dünyanın yedi harikasından biri olan Mavsolein M.Ö. 355 yıllarında kraliçe ARTEMİS tarafından eşi kral Mavsolos adına yaptırılmıştır.
Antik Tiyatro : 12000 kişi kapasiteli olup kral Mavsolos devrinde yapılmıştır. Bu tarihi eserlerin yanında MYNDOS kapısı, PEDESA, TELMİSUS, TERMARA, GÖKTEPE ve Myndos`taki tarihi eser kalıntıları ve yüzlerce kaya mezar gezilip görülmeye değer yerlerdir.
Arkeloji Müzesi : Her döneme ait arkeolojik eserlerin sergilendiği bu müzenin su altı Arkeoloji bölümünde Gelidonya Burnu ve Apsisende Şeytan Deresi batıkları sergilenmektedir.

Mustafa Paşa Camii, Tepecik Camii ve Adliye Camii Türk-İslam eserlerine güzel birer örnektir.

Doğal Güzellikler :
Güvercinlik, Torba, Gölköy( Kadiyanda), Türkbükü, Gündoğan ( Farilya), Yalıkavak (Pasanda), Gümüşlük (Myndos), Kadıkalesi (Pedasos), Turgutreis, Akyarlar, Karaincir, Bağla, Yahşi-Ortakent yalısı, Bitez, Gümmet, Bardakçı (Salmakis), Salih adası , Adaboğazı, Orak Adası ve Kara ada doğa güzellikleri ve nefis kumsalları ile mutlaka görülmesi gereken yerler.

Bir kaç güzel BODRUM resmi...

Orjinal boyutta görmek için tıklayınız. Orjinal boyutta görmek için tıklayınız. Orjinal boyutta görmek için tıklayınız.
Orjinal boyutta görmek için tıklayınız. Orjinal boyutta görmek için tıklayınız.

Resimleri orjinal boyutta görmek için üzerlerine tıklayınız...