Make your own free website on Tripod.com
Ana Sayfa'ya dönmek için tıklayınız.


SİMYACI
PAULO  COELHO
Piramitler de hazinesini aramaya çıkan bir İspanyol çobanın, aslında Evrenin ruhunu ve bu ruhu anlayanların konuştuğu nesnelerin dilini çözme çabasının öyküsünü okuyacaksınız.
YÜREĞİNİN GÖTÜRDÜĞÜ YERE GİT
SUSANNA  TAMARO
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, seksen yaşındaki bir kadının uzaklara giden genç torununa yazdığı ve hem iç çöküş, hem de vasiyet sayılabilecek mektuplarından oluşuyor.

PUSLU KITALAR ATLASI
IHSAN OKTAY  ANAR
Köklü bir tarihlilik tavrı ile yazar, Uzun İhsan Efendi'nin kişiliğinde, dışdünya - zihin arasında kurulan ilişkideki varoluş biçimlerini sorguluyor. Hakikat, zihinde oluşan bir tasarımdan ya da nesnelerin gerçekliğinden mi ibaretttir? Uzun İhsan Efendi, kendinde geriye, yıllarca dünyaya sırt çevirip zihninde yarattığı düşlerle yazdığı eserini, Puslu Kıtalar Atlası'nı sadece okunması için değil yaşanması dileğiyle bırakır.
ADI AYLİN
AYŞE KULİN
Aylin, Amerikan Kız Koleji'ni bitirdikten sonra, eğitimini tamamlamak üzere Paris'e gitti; bundan sonraki yaşamı bir uçtan bir uca, başdöndürücü bir hızla atlayarak geçti. Libyalı bir prensle evlendi, prenses oldu. Tıp okudu, ünlü bir psikiyatrist oldu. Tekrar tekrar evlendi, ama evliliklerinden sıkıldı, Amerikan ordusunda Albay rütbesiyle subay oldu. İşte bu kitap, kökleri Giritli Deli Mustafa Naili Paşa'ya kadar uzanan bir ailenin kızı olan Aylin Devrimel'in fırtınalı yaşamının öyküsüdür.

IŞIK BAHÇELERİ
AMIN MAALOUF
Asya ve Akdeniz kültürlerinde bulunan efsaneleri ve söylencelerini işlediği yapıtlarından biri olan bu eserinde yazar, Mani Dini'nin kurucusu Mani'nin evrenselliğinde ve hümanizminde, 3. yüzyılda bu dinin imparatorlukların ve devletlerin yaşamındaki etkilerini, roman diliyle aktarmış.
ANİMA MUNDİ(DÜNYANIN RUHU)
SUSANNA  TAMARO
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git ve Tek Ses İçin'in yazarının son romanını, Dünyanın Ruhunu okuyacaksınız

AŞKIN SUÇLARI
MARQUIS DE  SADE
Aşkın Suçları, Sade'nin Türkçe'de yayımlanmış ilk eseri. Kitap ayrıca, Lamartine'in, Baudelaire'in, Nietzsche'nin, Puşkin'in, Dostoyevski'nin, Kafka'nın başucu kitabı olma özelliğini taşıyor.
SUSURLUK/20 YILLIK DOMİNO OYUNU
ENIS  BERBEROĞLU
Hürriyet Gazetesi yazarı Enis Berberoğlu "kaza"dan sonra ortalığa saçılan bilgileri toparlamakla kalmıyor; önemli ayrıntılara ulaşıyor, aktörlerin pek bilinmeyen geçmişlerini inceliyor, özetle "20 yıllık domino"nun taşlarını anlamlı bir şekilde dizmeye çalışıyor.

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ 1 / YÜZÜK KARDEŞLİĞİ
J.R.R.  TOLKIEN
Yüzüklerin Efendisi, bir açıdan bakıldığında bir fantezi romanı, başka bir açıdan bakıldığında, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman. Bir yolculuk, bir büyüme öyküsü; fedakarlık ve dostluk üzerine bir roman.
ÇİÇEK AÇMIŞ GENÇ KIZLARIN GÖLGESİNDE/G.Z.İ. 1
MARCEL  PROUST
Kayıp Zamanın İzinde, altbaşlığı altında Marcel Proust, bu romanıyla 1919'da Goncourt Ödülü'nü kazanmış.

BİLİMİN ARKA YÜZÜ
ADRIAN  BERRY
Bilimin Arka Yüzü'nün içindeki bölümlerden bazıları, Kaşiflerin Öyküleri, Bilim Şehitleri, Gök ve Uzay, Uzak Gökler adını taşıyor.
FINDIK SEKİZ
METİN KAÇAN
Metin Kaçan kitabına, bir yelkenli gemide giden kader yolcularıydık. Arkamıza bir ülkeyi bağlamıştık. Ansızın hareket etmiştik ve ilk rüzgar darbesinde yelkenimiz yırtılmıştı. Yelken, rüzgar ve gemiydik. Kaptan Meto'nun bildiği tek sözcük vardı. Aşk. Yine Aşk, diyerek başlamış.


AŞKA KİTASE
NAİM TİRALİ
Yazarın öykülerinin geçtiği mekanlar, genellikle büyük kentler.Kahramanları da, büyük kentlerin aydın, öğretmen, gazeteci, esnaf, avukat, yargıç, doktor vb. orta sınıf insanları ve özel olarak öğrenciler.
YARİM HAZİRAN
CAN DÜNDAR
...Katran karası bir geceyi haziran bulutlarının arasından yırtarak, avuçlarında kıpır kıpır yıldızlarla odamın penceresini tıklattı dolunay...

TOPLUMLARIN BELLEĞİ VE MEDYA
TOKTAMIŞ ATEŞ
Yazarın, Cumhuriyet gazetesinin Arayış köşesinde, son bir buçuk yıl içinde yayımlanan yazılarından derlenen kitapta yer alan yazıların ortak teması medya.
ALATURKA RAPSODİ
FATİH ATİLA
...Ege'de efe artığı çılgın bir büyükbaba, köy enstitülü, 'ülkücü' eğitimci bir baba, melankolik bir amca ve 68 kuşağının sonuna yetişmiş çömez bir yeraltı devrimcisi ve devrimci ağabeyini 'aşk' ile seven küçük kız. Tutkuları büyük, kendileri sıradan insanlar...

VATHEK
BECKFORD Çeviren: İSMAİL YERGUZ
...Beckford'un Yeraltı Ateşi sarayının, yazın sanatının ilk korkunç cehennemi olduğunu iddia ediyorum. İskoçya lehçesinde çevrilmesi pek mümkün olmayan, doğaüstü dehşeti tanımlayan bir sözcük vardır: Uncanny. Bu sözcük Vathek'in bazı kısımları için geçerlidir; anımsadığım kadarıyla da Vathek'ten önce yazılmış hiçbir eser için aynı şey söylenemez...Borges
YILDIZ GEMİSİ TITANIC
DOUGLAS ADAMS Çeviren: ÖZDEN ARIKAN
...Leovinus, basamakları ikişer ikişer çıkarak merdivenin tepesine fırladı. Tek bir düşünce vardı kafasında. Ahit ömrünün büyük aşkı! İhtiyar kalbinin saplantısı! Zeki, tatlı, akıllı, şeftekli, sakin, cana yakın... Titania!...

LODOSTA ÖĞLEN UYKUSU
MIGUEL DELIBES Çeviren: İNCİ KUT
Kitapta, yazarın bizlere, etten kemikten yapılmış insanların, kaçamayacakları zor durumlar karşısındaki düşünce ve davranışlarını anlattığı dört öykü yer alıyor.
OİDİPUS YOLLARDA
HENRY BAUCHAU Çeviren: AYSEL BORA
Kehanetin ağırlığından kurtulmanın tek çaresi yollara düşmek, ötekilerle karşılaşmak, bir eser yaratmak. Oidipus, kimilerinin acıyarak, kimilerinin nefretle baktıkları, düşmüş bir kral, eski günlere, tarihe ait olan bir hesaplaşmanın ancak yerini terk etmekle, yolculuğa çıkmakla çözülebileceğini öğrenecek.

ÖLÜM İLİŞKİLERİ
SELİM İLERİ
Kitap, yazarın Bodrum Dörtlemesi olarak adlandırdığı roman dizisinin 2. kitabı.
YAŞAMI ÖĞRENİRKEN
FİLİZ TOSYALI
Yazar'ın yeni kitabı Sevmeyi Öğrenirken adına taşıyan romanının bir devamı niteliğini taşıyor.

GÖRGÜ TANIĞI
ERNST WEISS Çeviren: SİBEL ARSLAN
Romanın başkişisi olan genç doktor, Birinci Dünya Savaşının sonlarına doğru, kendisine getirilen bir hastayı tedavi ediyor. Gaz zehirlenmesi sonucu görme kaybına uğradığını öne süren, aslında ruhsal bozukluk nedeniyle körleşen bu kişi, geleceğin diktatörü Adolf Hitler'dir.
YAŞAR KEMAL'İ OKUMAK
Çeviren: NEDRET TANYOLAÇ ÖZTOKAT / NEDİM ÖZTOKAT
Türk ve Fransız araştırmacılarının Yaşar Kemal'i ve yapıtlarını çeşitli açılardan irdeleyen çalışmalarının yer aldığı kitapta; Altan Gökalp, Güzin Dino, Jean-Pierre Deleage, Nedim Gürsel, Daniel Rondeau, Timour Muhidine, Carole Gündoğar, Yaşar Tuncer, Seza Yılancıoğlu, Philippe Adam'ın yazıları bulunuyor.

TANRIYA MEKTUPLAR
HASAN BASRİ AYDIN
"Çoktandır mektuplarıma ara vermek zorunda kaldım. Neden dersen, yarattığın kulların dertlerini dinlemek, isteklerini saptamak amacı ile bir Doğu gezisine çıkmıştım."
YİNE Mİ YAZILI VAR?

Türkiye'nin değişik bölgelerinden öğrencilerin sınav ve anketlere verdikleri seçme yanıtlardan oluşan kitap, aslında eğitim durumumuzun inanılmaz ilginçlikteki bir fotoğrafı.

KARDAN DÜŞLER
LASSE SÖDERBERG Çeviren: LÜTFİ ÖZKÖK
...Ey dilinde güvercinlerin tünediği ozan, / sade içkilerle boylu kadınların sevdalısı / Orhan Veli...
GÖMÜYÜ ARAYAN ADAM / FOTOĞRAFLARLA AZİZ NESİN'İN YAŞAM ÖYKÜSÜ
ALİ NESİN
Çağdaş Türk Mizah edebiyatının kurucusu, öykücü, romancı, şair, gazeteci, köşe yazarı, oyun yazarı, yayımcı, senarist Aziz Nesin'i, oğlu Ali Nesin, yine babasının sözleriyle anlatıyor.